Barierová antikoncepcia

  • Definícia
  • 24.11.2009 at 23:00h
  • Rady tipy

Barierová Antikoncepcia (IUD)

Bariérové metódy antikoncepcie – sú založené na rôznom spôsobe dočasnej zábrany vstupu spermií do ženských rodidiel. Tento druh antikoncepcie sa používa menej často. Má svoj pôvod už v starom Egypte (vaginálne pesary so zmesou trusu krokodíla a medu), v Číne a Japonsku.

a) prerušovaná súlož

(coitus interruptus) – k prerušeniu pohlavného styku dôjde skôr, než muž dosiahne orgazmus, aby k ejakulát semena dochádzala mimo rodidiel ženy. Je to dávno rozšírená metóda vo svete a hádam aj jedna z najstarších. Aj v knihe Genesis 38:9 je napísaná: “Ale Onan vedia, že potomstvo nebude jeho semeno, kedykoľvek sa spájal s bratovou ženou, vylieval semeno na zem, aby nedal potomstvo svojmu bratovi...“ Táto metóda nič nestojí a nepotrebuje nijakú prípravu, vyžaduje si však určitú prax, a sebakontrolu muža.

b) prezervatív

– je to ochrana pre mužov. K ochrane pred otehotnením sa prezervatív odporúčal už v 18. storočí. Používali sa zvieracie slepé črevá a rybie mechúry. V polovici 19. storočia sa vyrábali s gumy a teraz sa vyrábajú z latexu. Niektoré obsahujú aj spermicídne látky, ktoré majú inaktivovať spermie, aby sa zmenšilo riziko počatia. V dnešnej dobe veľmi propagujú prezervatívy najmä preto, lebo slúži ako ochrana pred pohlavnými ochoreniami, AIDS, je bez vedľajších účinkov, je lacné a netreba lekársky predpis.

c) pesar

– blokuje hornú časť pošvy a krčok. Odporúča sa táto forma antikoncepcie používala so spermicídným želé alebo krémom. V pošve môže ostať vyše 12 hodín nie však dlhšie ako 24 hodín. Vedľajší účinok môže byť syndróm toxického šoku.

d) cervikálny klobúčik

– podobná ako pesar a v účinnosti. Môže byť v pošve 3dni.

e) spermicídne látky

(krémy, želé, peny, čapíky, tabletky, film) –sú chemické látky, ktoré inaktivujú spermie v pošve ešte predtým, ako sa tieto dostanú do horných častí rodidiel.

f) antikoncepčná špongia

– je to výrobok na jednorázové použitie (max. na 24 hodín). Táto forma sa dáva do hornej časti pošvy, kde počas pohlavného styku sa z nej uvoľňuje spermicídna látka, absorbuje ejakulát a blokuje vstup do cervikálneho kanála.