Hormonálna antikoncepcia

  • Definícia
  • 24.11.2009 at 23:00h
  • Rady tipy

Hormonálna Antikoncepcia

Hormonálne antikoncepcie – sú pravdepodobne najrozšírenejším druhom a každú formu musí predpísať lekár. „Jej začiatok sa datuje do obdobia po 1. svetovej vojne. Postupne sa získali poznatky o blokovaní ovulácie pomocou estrogénov a gestagénov. Tieto lieky spočívajú v blokáde ovulácie na základe útlmu produkcie hypofyzárnych gonadotropínov vplyvom negatívnej spätnej väzby. Nepriaznivými účinkami sú zvýšené riziko kardiovaskulárneho ochorenia, zvlášť u žien, ktoré fajčia, a u žien, ktoré sú staršie ako 35 rokov.“2 Okrem toho môžu byť príznakmi zvýšenie krvného tlaku – hypertenzia, prírastok telesnej hmotnosti a podobne. Patria sem:

a) antikoncepčné tabletky

– obsahujú syntetické verzie ženských hormónov estrogénu a progesteron. Tieto hormóny ovplyvňujú mesačný cyklus ovulácie a menštruáciu. Existujú kombinované tabletky, ktoré potláčajú ovuláciu a tzv. minitabletky, ktoré obsahujú len progesteron a nepotlačujú ovuláciu vždy, ale majú vplyv na sliznicu a hlien. Tieto tabletky podporujú pravidelnú menštruáciu a zmierňujú predmenštruačné bolesti. Vedľajšími účinkami sú nevoľnosti, bolesti pŕs, hlavy únava, zvyšovanie hmotnosti, poprípade depresia, zmeny nálady, strata libida. Tabletky, ktoré obsahujú vysoký obsah estrogénu sú spojené s rizikom trombózy a hrozí prevažne ženám s poruchami obehového systému, cukrovkou, ženám nad 35 rokov a fajčiarkam.

b) injekčné antikoncepčné látky (DMPA, NET-EN)

– jediná injekcia zabezpečí vysoko účinnú antikoncepciu na obdobie dvoch i viacerých mesiacov. Primárne potláča ovuláciu. Medzi kontraindikácie patrí rakovina prsníka, rakovina rodidiel, abnormálne krvácanie z maternice, kardiovaskulárne choroby atď.



c) implantáty (NORPLANT 2)

– boli zavedené len nedávno. Je to silastikový zásobník naplnený hormónom, ktorý je umiestnený pod kožu a z ktorého sa hormón postupne uvoľňuje. Táto forma „ochrany“ spôsobí zahustenie cervikálneho hlienu a to spôsobuje inhibovanie prenikania spermií do maternice. Do 24-och hodín po implantácií sa dosahuje úroveň ochrany. Jeden implantát poskytuje ochranu na obdobie 5 rokov. Vedľajšími účinkami môžu byť poruchy s menštruáciou, metabolické účinky, infekcia v mieste implantátu atď.

d) vaginálny prstenec

– zasúvajú sa do hornej časti pošvy. Dajú sa použiť od 3 týždňov do 3 mesiacov. Uvoľňuje hormóny, aby sa zabránilo ovulácii. Vedľajšími príznakmi sú mierne podráždenie pošvy, vaginitída a erózia sliznice.